TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F23-53PC
DJT16F23-53PC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F23-53PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F23-53PC.pdf
Availability of DJT16F23-53PC
QUANTITY
DJT16F23-53PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F23-53PC
Internal Part NumberEIS-DJT16F23-53PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F23-53PC
Related LinksDJT16F, DJT16F23-53PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F23-53PC Details Description
Related parts for DJT16F23-53PC
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 34POS SGL END 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
5824 DIE *690370453 datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 2.0GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 4 POS SMD datasheet.pdf