TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F23-55HB-LC
DJT16F23-55HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F23-55HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
DJT16F23-55HB-LC.pdf
Availability of DJT16F23-55HB-LC
QUANTITY
DJT16F23-55HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F23-55HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F23-55HB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F23-55HB-LC
Related LinksDJT16F23, DJT16F23-55HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F23-55HB-LC Details Description
Related parts for DJT16F23-55HB-LC
LED ARRAY RGB 0.57 X 0.555 SMD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LAMP INCAND THINLINE 12V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 8"W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf