TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-19HC
DJT16F25-19HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-19HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F25-19HC.pdf
Availability of DJT16F25-19HC
QUANTITY
DJT16F25-19HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-19HC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-19HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-19HC
Related LinksDJT16F, DJT16F25-19HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-19HC Details Description
Related parts for DJT16F25-19HC
IDC CABLE - MCS34K/MC34M/MCS34K datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 70VC SOT23 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
POWER DIVIDER 1700-2200MHZ 0805 datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI-ION 2CELL 9UCSP datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 305MA 2.35 OHM TH datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MPO-MPO SIMPLEX datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
FA HD-I 5EMPO130F180F BCH/LDMK. datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf