TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-19SC-LC
DJT16F25-19SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-19SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
DJT16F25-19SC-LC.pdf
Availability of DJT16F25-19SC-LC
QUANTITY
DJT16F25-19SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-19SC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-19SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-19SC-LC
Related LinksDJT16F25, DJT16F25-19SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-19SC-LC Details Description
Related parts for DJT16F25-19SC-LC
IC STEREO TONE/VOLUME CTRL 18DIL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
SEALING BOOT HALF TOGGLE BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 455MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf