TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-29SC-LC
DJT16F25-29SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-29SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
DJT16F25-29SC-LC.pdf
Availability of DJT16F25-29SC-LC
QUANTITY
DJT16F25-29SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-29SC-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-29SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-29SC-LC
Related LinksDJT16F25, DJT16F25-29SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-29SC-LC Details Description
Related parts for DJT16F25-29SC-LC
INDICATOR PANEL SPLASH PROOF AMB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100 26-30 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 95K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf