TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-4HA
DJT16F25-4HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-4HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F25-4HA.pdf
Availability of DJT16F25-4HA
QUANTITY
DJT16F25-4HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-4HA
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-4HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-4HA
Related LinksDJT16F, DJT16F25-4HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-4HA Details Description
Related parts for DJT16F25-4HA
IC REG LDO -6V 0.1A TO92 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 2GBPS 8WSON datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 5% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
VARISTOR 462V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RIGID TIP SER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TWEEZER REM M/8-10 RV B datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT TH PIN M5 datasheet.pdf