TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-4JC
DJT16F25-4JC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-4JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F25-4JC.pdf
Availability of DJT16F25-4JC
QUANTITY
DJT16F25-4JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-4JC
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-4JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-4JC
Related LinksDJT16F, DJT16F25-4JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-4JC Details Description
Related parts for DJT16F25-4JC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 64TSSOP datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf