Vishay/Dale RWR78S1R00FSS73
RWR78S1R00FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1R00FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1R00FSS73.pdf
Availability of RWR78S1R00FSS73
QUANTITY
RWR78S1R00FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1R00FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S1R00FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1R00FSS73
Related LinksRWR78S1, RWR78S1R00FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1R00FSS73 Details Description
Related parts for RWR78S1R00FSS73
Crystal 12.8000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 1A ATV datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IP67 MNT HARDWARE KIT TYPE D datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 240K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-1C20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf