TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-61JN
DJT16F25-61JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-61JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F25-61JN.pdf
Availability of DJT16F25-61JN
QUANTITY
DJT16F25-61JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-61JN
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-61JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-61JN
Related LinksDJT16F, DJT16F25-61JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-61JN Details Description
Related parts for DJT16F25-61JN
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 258 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 1000V 7.62MM 3POS datasheet.pdf
HEAVYCON PROTECT COVER TYPE B24 datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/BRN 1000' datasheet.pdf
UMMYQ-0750-1750-A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 60POS datasheet.pdf