TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F25-61PA
DJT16F25-61PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F25-61PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16F25-61PA.pdf
Availability of DJT16F25-61PA
QUANTITY
DJT16F25-61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F25-61PA
Internal Part NumberEIS-DJT16F25-61PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F25-61PA
Related LinksDJT16F, DJT16F25-61PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F25-61PA Details Description
Related parts for DJT16F25-61PA
IC OPAMP GP 630KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX CMOS 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 98MA 4.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf