TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F9-35JA
DJT16F9-35JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F9-35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DJT16F9-35JA.pdf
Availability of DJT16F9-35JA
QUANTITY
DJT16F9-35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F9-35JA
Internal Part NumberEIS-DJT16F9-35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F9-35JA
Related LinksDJT16F, DJT16F9-35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F9-35JA Details Description
Related parts for DJT16F9-35JA
LED BARGRAPH 10-SEG ALGAAS RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 26POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
50-QKE DIL PCB CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 14POS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf