TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F9-35PA-LC
DJT16F9-35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F9-35PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN
Datasheet Download
DJT16F9-35PA-LC.pdf
Availability of DJT16F9-35PA-LC
QUANTITY
DJT16F9-35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F9-35PA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F9-35PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F9-35PA-LC
Related LinksDJT16F9, DJT16F9-35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F9-35PA-LC Details Description
Related parts for DJT16F9-35PA-LC
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1700V 2A TO-247 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.7V SSOT24-4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 16A TO220 datasheet.pdf