TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16F9-98SN-LC
DJT16F9-98SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16F9-98SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT
Datasheet Download
DJT16F9-98SN-LC.pdf
Availability of DJT16F9-98SN-LC
QUANTITY
DJT16F9-98SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16F9-98SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT16F9-98SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16F9-98SN-LC
Related LinksDJT16F9, DJT16F9-98SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16F9-98SN-LC Details Description
Related parts for DJT16F9-98SN-LC
RES SMD 402K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE POWER STD 6A 6.3 QC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SMP1330 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HAT SUPPORT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 50K OHM 8TSSOP datasheet.pdf