Visual Communications Company, LLC 31G18-2112T
31G18-2112T picture photo
Mfg. Part Number
31G18-2112T
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDCTR LIGHT
Datasheet Download
31G18-2112T.pdf
Availability of 31G18-2112T
QUANTITY
31G18-2112T Order Process
Ship out your order
Specifications of 31G18-2112T
Internal Part NumberEIS-31G18-2112T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series31
TypeIncandescent
Lamp Color-
Lens ColorGreen
Lens Transparency-
Ratings-
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRectangular
Panel Cutout Dimensions1.28" x 0.40" (32.51mm x 10.16mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)31G18-2112T
Related Links31G18, 31G18-2112T Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
31G18-2112T Details Description
Related parts for 31G18-2112T
RELAY SSR SCR 110A 660V PNL MNT datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M18 4MM NO 2M datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 2.5K 24-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT CYCLONE V GX datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
CONN FPC 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf