CSR PLC DK-8811-10055-1A
DK-8811-10055-1A picture photo
Mfg. Part Number
DK-8811-10055-1A
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
BOARD EVAL FOR CSR8811
Datasheet Download
DK-8811-10055-1A.pdf
Availability of DK-8811-10055-1A
QUANTITY
DK-8811-10055-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of DK-8811-10055-1A
Internal Part NumberEIS-DK-8811-10055-1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesBlueCore®
TypeTransceiver; Bluetooth Smart 4.x Low Energy (BLE)
Frequency2.4GHz
For Use With/Related ProductsCSR8811
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DK-8811-10055-1A
Related LinksDK-8811-, DK-8811-10055-1A Datasheet, CSR PLC Distributor
DK-8811-10055-1A Details Description
Related parts for DK-8811-10055-1A
FIXED IND 1MH 140MA 9.26 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY #3 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FBCON PA CG 4 WAY LIMITER datasheet.pdf
IC VOICE DAA SYSTEM SIDE 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 20W datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 1K OHM 20DRT datasheet.pdf