Panasonic Electric Works DK2A-L2-24V
DK2A-L2-24V picture photo
Mfg. Part Number
DK2A-L2-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Datasheet Download
DK2A-L2-24V.pdf
Availability of DK2A-L2-24V
QUANTITY
DK2A-L2-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of DK2A-L2-24V
Internal Part NumberEIS-DK2A-L2-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time8ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DK2A-L2-24V
Related LinksDK2A-, DK2A-L2-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DK2A-L2-24V Details Description
Related parts for DK2A-L2-24V
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
IC CTLR HOTSWAP POS 16-SSOP datasheet.pdf
IC ENERGY MANAGEMENT UNIT 36-LLP datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 36POS DUAL PCB datasheet.pdf