Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) DKA202B10
DKA202B10 picture photo
Mfg. Part Number
DKA202B10
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
DO-35 10% TOLERANCE
Datasheet Download
DKA202B10.pdf
Availability of DKA202B10
QUANTITY
DKA202B10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DKA202B10
Internal Part NumberEIS-DKA202B10
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesDKA202
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C2k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853540K
Operating Temperature-40°C ~ 250°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.06" (27.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DKA202B10
Related LinksDKA2, DKA202B10 Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
DKA202B10 Details Description
Related parts for DKA202B10
RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
TRANSF TELE COUP 600 OHM 0 MADC datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/4W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR 4POS MALE-FEMALE 4M datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL NK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS THRU HOLE SKT PCB datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 10POS datasheet.pdf