Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) DKF503N5
DKF503N5 picture photo
Mfg. Part Number
DKF503N5
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% TOLER
Datasheet Download
DKF503N5.pdf
Availability of DKF503N5
QUANTITY
DKF503N5 Order Process
Ship out your order
Specifications of DKF503N5
Internal Part NumberEIS-DKF503N5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesDKF503
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C50k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853960K
Operating Temperature-40°C ~ 250°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.06" (27.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DKF503N5
Related LinksDKF5, DKF503N5 Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
DKF503N5 Details Description
Related parts for DKF503N5
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENS PROX IND 25MM AC/DC2W-NO datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 1/4 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf