ITT Cannon, LLC DL5-260PW4A
DL5-260PW4A picture photo
Mfg. Part Number
DL5-260PW4A
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN 260POS ZIF WIRE WRAP PLUG
Datasheet Download
DL5-260PW4A.pdf
Availability of DL5-260PW4A
QUANTITY
DL5-260PW4A Order Process
Ship out your order
Specifications of DL5-260PW4A
Internal Part NumberEIS-DL5-260PW4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDL Series (ZIF) Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesDL
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypePlug, Hermaphroditic Contacts
Connector Style-
Number of Positions260
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows10
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationWire Wrap
Contact Layout, Typical-
FeaturesActuating Camshaft, Zero Insertion Force (ZIF)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL5-260PW4A
Related LinksDL5-2, DL5-260PW4A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DL5-260PW4A Details Description
Related parts for DL5-260PW4A
IC REG LDO 2.85V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf