United Chemi-Con ESMG160ETC221MF11D
ESMG160ETC221MF11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG160ETC221MF11D
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESMG160ETC221MF11D.pdf
Availability of ESMG160ETC221MF11D
QUANTITY
ESMG160ETC221MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG160ETC221MF11D
Internal Part NumberEIS-ESMG160ETC221MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG160ETC221MF11D
Related LinksESMG160ET, ESMG160ETC221MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG160ETC221MF11D Details Description
Related parts for ESMG160ETC221MF11D
MOSFET N-CH 400V 5.5A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf