Vishay/Dale RLR07C48R7FSRSL
RLR07C48R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C48R7FSRSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C48R7FSRSL.pdf
Availability of RLR07C48R7FSRSL
QUANTITY
RLR07C48R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C48R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C48R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C48R7FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C48R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C48R7FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C48R7FSRSL
CONVERTER DC/DC SNGL 12V OUT 30W datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 50MA SOT323 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC BATT PROTECTION LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
2.5MM 3 COND RA TO datasheet.pdf