TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-02SN-6117
DL60R10-02SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-02SN-6117
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R10-02SN-6117.pdf
Availability of DL60R10-02SN-6117
QUANTITY
DL60R10-02SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-02SN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R10-02SN-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-02SN-6117
Related LinksDL60R10-, DL60R10-02SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R10-02SN-6117 Details Description
Related parts for DL60R10-02SN-6117
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 40POS RA .100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
VOICE CALL HANDSET 2M CABLE RJ11 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4100K 2SMD datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 36.7KHZ datasheet.pdf
POU POWER CORD/PLUG RETENTION KI datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf