TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-02SY-6106
DL60R10-02SY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-02SY-6106
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R10-02SY-6106.pdf
Availability of DL60R10-02SY-6106
QUANTITY
DL60R10-02SY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-02SY-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R10-02SY-6106
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-02SY-6106
Related LinksDL60R10-, DL60R10-02SY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R10-02SY-6106 Details Description
Related parts for DL60R10-02SY-6106
POT SLIDE 10K OHM .25W 100MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 1.3KVDC RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 23.11MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf