TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R10-05S6-6117
DL60R10-05S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R10-05S6-6117
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R10-05S6-6117.pdf
Availability of DL60R10-05S6-6117
QUANTITY
DL60R10-05S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R10-05S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R10-05S6-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R10-05S6-6117
Related LinksDL60R10-, DL60R10-05S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R10-05S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R10-05S6-6117
BATTERY PACK 12.0V 2300MAH NICAD datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 3LVL .300 24POS datasheet.pdf
IC FPGA 256K CONFIG MEM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TOOL HAND SPRING LOADED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 250 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf