Microsemi Commercial Components 1.5KE43CAE3/TR13
1.5KE43CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE43CAE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE43CAE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE43CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE43CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43CAE3/TR13
Related Links1.5KE43C, 1.5KE43CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE43CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE43CAE3/TR13
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf