TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-03S6-6117-LC
DL60R12-03S6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-03S6-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT
Datasheet Download
DL60R12-03S6-6117-LC.pdf
Availability of DL60R12-03S6-6117-LC
QUANTITY
DL60R12-03S6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-03S6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R12-03S6-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-03S6-6117-LC
DL60R12-03S6-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R12-03S6-6117-LC
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.85K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/0.5M CORDSET TO U datasheet.pdf
PLATE, STOP,STRIP CAM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W datasheet.pdf