Rohm Semiconductor MCR18EZPF2701
MCR18EZPF2701 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF2701
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF2701.pdf
Availability of MCR18EZPF2701
QUANTITY
MCR18EZPF2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF2701
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF2701
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF2701
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF2701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF2701 Details Description
Related parts for MCR18EZPF2701
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE MOD 300A 700V STUD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.5A 3PICOSTAR datasheet.pdf