TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12PN-6117-LC
DL60R12-12PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12PN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
DL60R12-12PN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R12-12PN-6117-LC
QUANTITY
DL60R12-12PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12PN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12PN-6117-LC
DL60R12-12PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R12-12PN-6117-LC
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MPL10K datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP HV 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 10GHZ DIESALE datasheet.pdf
2X7P LOCK-CLIP GEH datasheet.pdf
RES 43.0K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 10WSON datasheet.pdf