TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R12-12S8-6106-LC
DL60R12-12S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R12-12S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R12-12S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R12-12S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R12-12S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R12-12S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R12-12S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R12-12S8-6106-LC
DL60R12-12S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R12-12S8-6106-LC
IC OPAMP GP 350KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 90VBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
TAPE PROTECT MULTI-POLY 48"X300' datasheet.pdf
MALE COAX CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
FUSE LOWPROFILE MINI 58V 10A 25P datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf