AVX Corporation 06033J180GAWTR
06033J180GAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J180GAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 18PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J180GAWTR.pdf
Availability of 06033J180GAWTR
QUANTITY
06033J180GAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J180GAWTR
Internal Part NumberEIS-06033J180GAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J180GAWTR
Related Links06033J1, 06033J180GAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J180GAWTR Details Description
Related parts for 06033J180GAWTR
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 4.2" 565NM GRN CC datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 2POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BUTT SPLICE BZD INSULKRIMP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf