Vishay/Dale RNC55H37R4FSB14
RNC55H37R4FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H37R4FSB14
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H37R4FSB14.pdf
Availability of RNC55H37R4FSB14
QUANTITY
RNC55H37R4FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H37R4FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H37R4FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H37R4FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H37R4FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H37R4FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H37R4FSB14
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
WB SIDRTRY SIDXIT 1.0M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 900MA 35 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf