TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-04S9-6106
DL60R14-04S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-04S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-04S9-6106.pdf
Availability of DL60R14-04S9-6106
QUANTITY
DL60R14-04S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-04S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-04S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-04S9-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-04S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-04S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-04S9-6106
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ENERGY METERING datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT CORTEX datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A XDFN6 datasheet.pdf