TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-07PN-6106
DL60R14-07PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-07PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R14-07PN-6106.pdf
Availability of DL60R14-07PN-6106
QUANTITY
DL60R14-07PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-07PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-07PN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert14-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-07PN-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-07PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-07PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-07PN-6106
IDC CABLE - MKC14A/MC14G/X datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 420MA 220 MOHM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 400A 2TOWER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf