TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-07PY-6117-LC
DL60R14-07PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-07PY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN
Datasheet Download
DL60R14-07PY-6117-LC.pdf
Availability of DL60R14-07PY-6117-LC
QUANTITY
DL60R14-07PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-07PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-07PY-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert14-7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-07PY-6117-LC
DL60R14-07PY-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R14-07PY-6117-LC
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 450V AXIAL datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 60SEC DIN MNT datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
PROTECT BAR FOR 64 BEAM CHANNELS datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf