TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-07S8-6117-LC
DL60R14-07S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-07S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT
Datasheet Download
DL60R14-07S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R14-07S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R14-07S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-07S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-07S8-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert14-7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-07S8-6117-LC
DL60R14-07S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R14-07S8-6117-LC
RES SMD 475 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 50PS SGL END 6" datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS .100 DBL R/A SMD datasheet.pdf
INSULATING FILM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VIRTEX-5 ML510 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS 2.54MM datasheet.pdf