Vishay/Dale RNC50H1053BSRE6
RNC50H1053BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1053BSRE6
Brief Description
RES 105K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1053BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1053BSRE6
QUANTITY
RNC50H1053BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1053BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1053BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1053BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1053BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1053BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1053BSRE6
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
TAPE MASKING HI TEMP 60 YDS 1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.7A MICRO8 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
CBL 36POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf