TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-12S7-6117-LC
DL60R14-12S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-12S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R14-12S7-6117-LC.pdf
Availability of DL60R14-12S7-6117-LC
QUANTITY
DL60R14-12S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-12S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-12S7-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-12S7-6117-LC
DL60R14-12S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R14-12S7-6117-LC
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 1.1A SOT223 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100/1000 GMII 72QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 505V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf