TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-97BC
DTS20F15-97BC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-97BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-97BC.pdf
Availability of DTS20F15-97BC
QUANTITY
DTS20F15-97BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-97BC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-97BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-97BC
Related LinksDTS20F, DTS20F15-97BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-97BC Details Description
Related parts for DTS20F15-97BC
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort Display Port 1.1a 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 11.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 140POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 500MA 684 MOHM datasheet.pdf