Vishay/Dale CRCW08055R76FNEA
CRCW08055R76FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R76FNEA
Brief Description
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R76FNEA.pdf
Availability of CRCW08055R76FNEA
QUANTITY
CRCW08055R76FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R76FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R76FNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R76FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R76FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R76FNEA Details Description
Related parts for CRCW08055R76FNEA
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.702K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
VGA + AUDIO OVER CAT5 RECEIVER datasheet.pdf
ADAPTER FOR VFL FC-LC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 18 AWG GRY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf