TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-12S9-6106
DL60R14-12S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-12S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-12S9-6106.pdf
Availability of DL60R14-12S9-6106
QUANTITY
DL60R14-12S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-12S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-12S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-12S9-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-12S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-12S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-12S9-6106
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 13BIT 5V LP 8-DIP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
EXTRACTION HOSE 50 MM 3M LENGT datasheet.pdf