TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15P6-6106-LC
DL60R14-15P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
DL60R14-15P6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R14-15P6-6106-LC
QUANTITY
DL60R14-15P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15P6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15P6-6106-LC
DL60R14-15P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R14-15P6-6106-LC
IC DIVIDER DIV X4 ECL DFF 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
USB AUDIO 2.0 REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf