TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15S7-6117-LC
DL60R14-15S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
DL60R14-15S7-6117-LC.pdf
Availability of DL60R14-15S7-6117-LC
QUANTITY
DL60R14-15S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15S7-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15S7-6117-LC
DL60R14-15S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R14-15S7-6117-LC
CONN PLUG 7POS AWG26 STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE,RA 500MM datasheet.pdf