TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15SN-6106
DL60R14-15SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-15SN-6106.pdf
Availability of DL60R14-15SN-6106
QUANTITY
DL60R14-15SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15SN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15SN-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-15SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-15SN-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-15SN-6106
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SGL 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC AED SMARTPOWER datasheet.pdf
TVS DIODE 25VWM 48.6VC SC74-6 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf