TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15SY-6106
DL60R14-15SY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15SY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R14-15SY-6106.pdf
Availability of DL60R14-15SY-6106
QUANTITY
DL60R14-15SY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15SY-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15SY-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15SY-6106
Related LinksDL60R14-, DL60R14-15SY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R14-15SY-6106 Details Description
Related parts for DL60R14-15SY-6106
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
070 REC CONTACT L.P 24-22 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS 6MM datasheet.pdf