TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15SY-6117-LC
DL60R14-15SY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15SY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
DL60R14-15SY-6117-LC.pdf
Availability of DL60R14-15SY-6117-LC
QUANTITY
DL60R14-15SY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15SY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15SY-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15SY-6117-LC
DL60R14-15SY-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R14-15SY-6117-LC
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
GAUGE RING ACS DII 10A 500V RED datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 64MA 11 OHM TH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf