Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1453510R000F0L
Y1453510R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1453510R000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 510 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y1453510R000F0L.pdf
Availability of Y1453510R000F0L
QUANTITY
Y1453510R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1453510R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y1453510R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1453510R000F0L
Y1453510R000F0L Details Description
Related parts for Y1453510R000F0L
IC CABLE TXRX/ARBITER 80-HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC CURRENT LIMIT ADJ 20TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf