KEMET T496B475K025ATE4K0
T496B475K025ATE4K0 picture photo
Mfg. Part Number
T496B475K025ATE4K0
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411
Datasheet Download
T496B475K025ATE4K0.pdf
Availability of T496B475K025ATE4K0
QUANTITY
T496B475K025ATE4K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T496B475K025ATE4K0
Internal Part NumberEIS-T496B475K025ATE4K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496B475K025ATE4K0
Related LinksT496B475K, T496B475K025ATE4K0 Datasheet, KEMET Distributor
T496B475K025ATE4K0 Details Description
Related parts for T496B475K025ATE4K0
FILTER LINE 18MH 1.5A TYPE 21N datasheet.pdf
MINI SNAP ACTING SWITCH 15 AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" TH DUAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH W/LEGEND datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf