TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10P7-6106
DL60R16-10P7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10P7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R16-10P7-6106.pdf
Availability of DL60R16-10P7-6106
QUANTITY
DL60R16-10P7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10P7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10P7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10P7-6106
Related LinksDL60R16-, DL60R16-10P7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-10P7-6106 Details Description
Related parts for DL60R16-10P7-6106
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 12POS 2.54MM datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER FP DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 20-HTSSOP datasheet.pdf
LENS/HOLDER POS PINS CREE XP datasheet.pdf
DOUBLE LOOP CABLE TIES datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 250MM 1.32 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED COB WHT 9MM 2700K 80CRI SMD datasheet.pdf