Cypress Semiconductor CY7C1021BNL-15ZSXA
CY7C1021BNL-15ZSXA picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1021BNL-15ZSXA
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
Datasheet Download
CY7C1021BNL-15ZSXA.pdf
Availability of CY7C1021BNL-15ZSXA
QUANTITY
CY7C1021BNL-15ZSXA Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1021BNL-15ZSXA
Internal Part NumberEIS-CY7C1021BNL-15ZSXA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package270
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1021BNL-15ZSXA
Related LinksCY7C1021B, CY7C1021BNL-15ZSXA Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1021BNL-15ZSXA Details Description
Related parts for CY7C1021BNL-15ZSXA
CONN HEADER 44POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 24POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE CLR VERT 55MM datasheet.pdf
TOOL CABLE GLAND datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf