AVX Corporation SA201C473MAA
SA201C473MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA201C473MAA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA201C473MAA.pdf
Availability of SA201C473MAA
QUANTITY
SA201C473MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA201C473MAA
Internal Part NumberEIS-SA201C473MAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA201C473MAA
Related LinksSA201C, SA201C473MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA201C473MAA Details Description
Related parts for SA201C473MAA
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 5KV N2200 DISK datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W SMBG datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX+FX-CW datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf